Дома Фудбал Останато Највредниот тим во светот без Роналдо и Меси!

Највредниот тим во светот без Роналдо и Меси!

0

Кристиано Роналдо и Лионел Меси и понатаму се во врвот на светскиот фудбал, но нивната вредност полека ја надминуваат некои нови момци.

Таквиот развој е сосема логичен со оглед на годините на двајцата.

Истражувачката група „Фудбалската обсерваторија „ЦИЕС“ објави нова ранг листа на највредните фудбалери на денешеницата. Лионел Меси се најде на четвртото место со вредност од 167.4 милиони евра, додека Кристиано Роналдо е 20-ти. Португалецот се проценува на вредност од 118 милиони евра.

Како и на некои претходни листи највреден Килијан Мбапе, него го проценуваат на 252 милиони евра.

Да се вратиме на Роналдо и Меси.

Во изминатите 10-тина година ниту еден избор за најдобар тим (без оглед на критериумите) не можеше да помине без нив двајца.

Меѓутоа сега највредниот тим на светот (според ЦИЕС) беше токму таков – без Роналдо и Меси.

На голот на замислениот тим стои голманот Ливерпул Алисон кој има вредност од 107.5 милиони евра.

Последната линија пред голот ја сочинуваат: Емерик Лапорт, Вирџил Ван Дајк, Енди Робертсон и Трент Александер Арнолд.

Во средниот ред своето место го добија: Пол Погба, Бернардо Силва и Фелипе Кутињо.

Напаѓачкото трио е составено од: Килијан Мбапе, Мохамед Салах и Рахим Стерлинг. На тој начин Меси иако е четврти на листата остана без место во овој избор.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Пиоли не ја затвори вратата за Ибрахимовиќ

Милан ги минува едни од најтешките моменти во својата историја и во овој момент се наоѓа н…