Дома Фудбал Англија Мурињо го исмеа Клоп!

Мурињо го исмеа Клоп!

Ривалството меѓу Јирген Клоп и Жозе Мурињо започна во 2013 година кога Германецот како тренер на Борусија Дортмунд го елиминираше Реал Мадрид предводен од Мурињо во полуфиналето на ЛШ.

Ривалството продолжи и минатата сезона кога Клоп со „црвените“ го победи Чезли на Мурињо со 3:1, а ќе продолжи и вечерва во најголемото дерби на англискиот фудбал – Ливерпул против Манчестер Јунајтед.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Клоп е познат како тренер кој 90 минути дише со играчите на терен, па често неконтролирано ги слави голови. Сепак, се чини дека тоа му смета на „Специјалниот“.

„Јас сум овде да бидам тренер, а не да мавтам со рацете во воздух“, изјави Мурињо исмевајќи го Клоп.

Останува да видиме кој ќе излезе како победник од вечерашниот дуел кој се игра на „Енфилд“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Салфетка со потписот на Меси за Барселона продадена за скоро милион евра📷

Oткако неодамна беше објавено дека на аукција е ставена салфетката на која Лионел Меси пот…