Дома Фудбал Лига на шампиони Момент за историја: Жена прв пат ќе суди во Лигата на шампиони

Момент за историја: Жена прв пат ќе суди во Лигата на шампиони

Французинката Стефани Фрапа ќе биде главен судија на натпреварот помеѓу Јувентус и Динамо Киев во 5-то коло од Лигата на шампиони.

Фрапар ќе биде првата жена која ќе суди на еден натпревар во Лигата на шампиони.

36-годишната Фрапар веќе има сериозно искуство од судење на важни натпревари. Таа ја делеше правдата на Суперкупот на УЕФА помеѓу Ливерпул и Челзи минатата година.

Исто така беше судијка на женското финале на СП помеѓу САД и Холандија, а има судено и натпревари од француската Лига 1.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Од кога дојде во Леванте само Меси има повеќе голови од Барди од слободен удар

Македонскиот фудбалер Енис Барди постигна прекрасен гол за Леванте, и тоа од слободен удар…