Дома Фудбал Германија Може ли Херта да ги запре „милионерите“?

Може ли Херта да ги запре „милионерите“?

Борусија Дортмунд е фаворит против Херта, но тимот од Берлин игра одлично по принудната пауза поради КОВИД-19. Тие имаат три победи и едно реми и патуваат во Дортмунд со големи мотиви. Сепак, домаќинот и покрај заостанувањето од седум бода, се надева дека може да ги стигне Баерн Минхен во трката по титулата во Бундеслигата.

Дортмунд сеуште верува во титула

Дортмунд се извади за поразот од Баерн Минхен со тоа што го декласираше последниот тим на табелата Падерборн со 1:6 минатиот викенд. Беше тоа неверојатен меч за Дортмунд. По првите 45 минути без голови, само во вториот дел Дортмунд постигна шест гола. Блесна младиот англиски репрезентативец Санчо кој го постигна првиот хет-трик во кариерата, а покрај него стрелаа и Ашраф Хакими, Торген Хазард и Марсел Шмелцер исто така.

Репрезата од првата титула во лигата од 2012 година под водство на Јирген Клоп останува математичка можност, но не смее да има грешки за грешка ако се знае дека Дортмунд заостанува седум бода зад Баерн Минхен со само уште 15 поени во игра.

Сега, Лусиен Фавре ќе биде присилен за неколку промени во сабота поради повреди и суспензии.

Матс Хумелс е суспендиран поради жолти картони и затоа Емре Џан најверојатно ќе треба да ја исполни празнината во срцето на одбраната. Од предходно се знае дека отсутни ќе бидат и Ројс, Шулц, Загадоу и Дахоуд. На друго местоОд друга страна, напаѓачот Ерлинг Халанд се опоравува, но неговиот настап останува неизвесен, што значи дека на Хазард би можел повторно да му биде задача да ја води напаѓачката линија.

Херта Берлин сака да ја продолжи одличната серија

Херта Берлин е една од најдобрите екипи во Бундеслигата по присилната пауза поради КОВИД-19. Под водство на нивниот четврти тренер сезонава Бруно Лабадија, тие конечно пронајдоа стабилност, доверба и јасна структура и цел. Високо рангираниот тренер го водеше тимот од главниот град до три победи и едно реми во своите четири натпревари.

Поранешниот тренер на Волфсбург и Хамбург, повторно го постави капитенот на клубот, Ведад Ибишевиќ во нападот на Херта, додека незгодноста на Матеус Кунха и високото темпо и моќ на Доди Лукабакио, изгледаат одлично искомпонирани. За нивна жал, поради потрес на мозокот Кунха ќе го пропушти натпреварот овој викенд.

Холандскиот крилен играч Хаваиро Дилорун треба да го задржи своето место во првиот тим од предходниот меч поради отсуството на Кунха. Тој беше одлична замена во победата од 2:0 над Аугсбург минатиот меч, додека рекордниот трансфер на Пиатек повторно поставува еден куп прашања, бидејќи тој повторно ќе стартува од клупата и покрај тоа што минатата сабота го постигна вториот гол.

Наш предлог:

Победа на Борусија Дортмунд @ 1.40 во Coinbet24

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.40 во Coinbet24

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Жунињо: Нејмар е алчен за пари како и секој Бразилец

Бразилската легенда, Жунињо Пернамбукано удри по Нејмар кој според него го интересираат са…