Дома Топ вести Милан ја стартува операцијата „Дракслер“ – можна размена со ПСЖ!

Милан ја стартува операцијата „Дракслер“ – можна размена со ПСЖ!

0
drahler

На почетокот изгледаше како луда идеја, но Милан навистина има намера да ја претвори во реалност. Бордот директори на Милан ја започна операцијата „Дракслер“.

Милански „Спорт Медијасет“ тврди дека првата идеја била размена Рикардо РодригезЈулијан Дракслер. Томас Тухел наводно го означил швајцарскиот фудбалер како еден од играчите кој би требало да биде приоритет за левата бековска позиција. Таа позиција во овој момент во ПСЖ ја покрива само Лејван Курзава.

Но, тука се наидува на проблем. Родригез во овој момент не сака да го напушти Милан и сака да се бори со новајлијата Иван Стриниќ за своето место во тимот.

Од друга страна пак Родригез во Милано во овој момент заработува околу два милиони евра и има договор до јуни 2021 година. ПСЖ е спремен да му понуди три пати повеќе и стандарнот место во првите 11.


Следете го Sportski.mk и на


Кога е Дракслер во прашање, тој е веќе е отпишан кај Тухел, поради тоа „светците“ се спремни да ги преслушаат понудите. Иако финансиски понудата на Милан не е најдобра, ПСЖ од ситуацијата би можел да извлече максимум. Бидејќи францускиот шампион има проблем поради ФФП (финансискиот фер-плеј) и нема премногу голема сума на располагање.

Гатузо пак е во потрага по играч кој би играл офанзивно веднаш зад напаѓачите.

Медиумите во Италија пишуваат и дека паралелно со оваа зделка се приведува кон крај и трансферот на Бакајоко од Челзи. Тука се очекува да станува збор за позајмица со право на откуп за 35 милиони евра.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Официјално: Јувентус продаде напаѓач кој беше вишок за девет милиони евра

Јувентус продаде напаѓач кој ќе остане во Серија А. Каљари го комплетираше трансферот, а „…