Дома Македонски спорт Мак баскет МЗТ е жив: Фаворизираниот ФМП срушен во Скопје!

МЗТ е жив: Фаворизираниот ФМП срушен во Скопје!

MЗТ Скопје вечерва приреди изненадување во АБА лигата ја запиша четвртата победа во елитното регионално натпреварување. „Штрковите“ беа подобри против ФМП (87:82) кој е петти тим на табелата, но за нив ова беше трет пораз во низа.

Гледавме неизвесен натпревар од почетокот до крајот, а МЗТ покажа дека може да надигрува и со екипи кои се повисоко пласирани. Почетокот донесе подобра игра на гостинскиот тим, но МЗТ брзо се врати во игра и по првиот период ФМП водеше со 13:17.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Добрата игра на МЗТ продолжи и во вториот период кога го имаа и првото водство на натпреварот, сепак финишот од втората четвртина донесе подобра игра на ФМП, па на пауза заминаа со три поени предност (35:38).

Третата четвртина беше најдобриот период на МЗТ и токму тука беше одлучен победник. Овој период МЗТ го доби со 12 поени разлика (30:18), па во последниот период влезе со предност. Се обиде противникот да се врати во натпреварот, но МЗТ не дозволи и ја задржа предноста за победа од 87:82.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак баскет

Проверете

Манчестер Јунајтед ја сака ѕвездата на Наполи

Квича Кварацхелија беше вистинско откритие на Серија А минатата сезона и го привлече внима…