Дома Топ вести Меси во овој сегмент во последните пет години е подобар од сите клубови во топ пет првенства

Меси во овој сегмент во последните пет години е подобар од сите клубови во топ пет првенства

Вчера Меси уште еднаш беше лидер на Барселона и го предводеше овој тим до нова победа.

Барселона го победи Ваљадолид со 5:1, а Меси постигна два гола и запиша две асистенции.

Еден од двата гола беше ремек-дело на Меси од слободен удар. Таа мајсторија на Меси беше причина за статистичарите малку да истражат и стигнаа до еден неверојатен податок.

Меси во последните пет години постигна 20 голови од слободен удар. Ако ова не ви изгледа многу почекајте да ви кажеме дека тоа е повеќе од било кој друг тим од топ пет првнства во Европа.

Во тој период веднаш зад Меси е Јувентус со 15, па следуваат Рома, ПСЖ и Лион со 13 и Болоња 12.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Гоче може и со десна: Гол на Пандев против Удинезе! (ВИДЕО)

Денес својот натпревар од Серија А го играат Удинезе и Џенова. Македонскиот капитен Горан …