Дома Македонски спорт Мак фудбал Македонија У-19 ќе биде носител на жребот за квалификациите!

Македонија У-19 ќе биде носител на жребот за квалификациите!

0

Фудбалската репрезентација на Македонија, играчи до 19 години се пласира во елитните квалификации за пласман на Европското првенство.

Македонија на претквалификацискиот турнир во Скопје против Белгија, Швајцарија и Лихтенштајн имаше три победи од три натпревари освојувајќи го првото место.

Одличниот скор ја стави Македонија во групата на носители при ждрепката за елитните квалификации за ЕП, заедно со репрезентативците на Шпанија, Португалија, Германија, Чешка, Романија и на Данска.

Во вториот барабан се Англија, Италија, Украина, Австрија, Франција, Република Ирска, Холандија.


Следете го Sportski.mk и на


Во третиот Словачка, Норвешка, Шведска, Грција, Белгија, Унгарија, Турција, а во четвртиот Србија, Косово, Полска, Бугарија, БиХ, Латвија, Шкотска.

Групите ќе бидат извлечени на 6 декември, а за пласман на Европското првенство повторно ќе се играат турнири од четири репрезентации, кои најдоцна ќе треба да се организираат до 20 мај в година.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Гачевски бесен: Како може да делегирате судија, навивач на Шкендија!?

Тимот на Вардар вчера го загуби дербито на колото против Шкендија (0:2). Натпреварот кој с…