Дома Македонски спорт Македонија оди по победа против Турција за пласман на ЕП!

Македонија оди по победа против Турција за пласман на ЕП!

Денес не треба да заборавиме дека покрај ракометарите во историот термин и одбојкарите ќе играат натпревар во квалификациите за Европското првенство против фаворитот Турција.

Ова ќе биде втор натпревар против фаворитот во групата и ако не заврши како првиот ќе имаме скоро сигурен пласман на ЕП. Во средата на Турција ја доби Македонија со 3:1 и со тоа тие направија голем чекор кон освојувањето на првото место. Сепак, тоа прво место не им е обезбедено и во случај денес ние да ги победиме со 3:0 Македонија ќе биде репрезентација која уште сега ќе може да се прогласи за учесник на ЕП.

Меѓутоа ако се знае квалитетот на Турција тоа е пеколно тешко, по реално е да се надеваме да освоиме што повеќе сетови за да бидеме подобро пласирани помеѓу вторите селекции. Помеѓу вторите репрезентации (одат најдобрите пет втори места) добро котираме, Австрија веќе е зад нас.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

„Марка“ открива: Меси донесе одлука за својата иднина!

Иднината на Лионел Меси е главна тама во спортските медиуми веќе подолго време, бидејќи не…