Дома Фудбал Англија Лутон дојде на чекор од Премиер лигата

Лутон дојде на чекор од Премиер лигата


Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓Tимот на Лутон обезбеди пласман во финалето од плеј-офот во Премиер лигата откако на домашен терен беше подобар од Сандерленд со 2:0.

Головите за Лутоа во вчерашниот натпревар ги постигнаа Габриел Ошоа во 10-тата минута и Том Локиер пред крајот на првиот дел. Така Лутон ја надополни негатива од 1:0 во првиот натпревар.

На 27-ми мај за влез во Премиер лигата на „Вембли“ Лутон ќе игра против подобриот од второто полуфинале во кое играат Ковентри и Миделсброу, првиот меч заврши без победник 0:0.

Сезоната во Чемпионшип Лутон ја заврши како третопласиран зад Барнли и Шефилд Јунајтед кои изборија директна промоција во најелитната англиска конкуренција. Последен пат Лутон во Премиер лигата играше во сезоната 1991/1992.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Баерн и Јувентус спремаат спектакуларна трампа

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓ Главна трансфер цел на Баерн Минхен на лето ќе биде…