Дома Останати Кошарка НБА Листата на европски кошаркари за НБА драфтот се поголема

Листата на европски кошаркари за НБА драфтот се поголема

0

Oвогодинешниот НБА драфт ќе се одржи на 20-ти јуни во Бруклин, а листата млади европски кошаркари кои се пријавија за истиот е се подолга.

Последен во низата кои ја комплетираа документацијата и се пријавија на драфтот е 21 годишниот француски бек Абдулае Н’Доје.

Н’Доје ја игра својата најдобра сезона во Франција во дресот на Шолета и бележи просечно по 6.3 поени, 3.3 асистенции, 2.2 скокови и 1.2 украдени топки по натпревар.

Исто така, за НБА драфтот се пријави кошаркарот Автодор Саратов Никита Микаиловски. Овој 18 годишен руски има просек од 5.5 поени и 2.2 скокови по натпревар.

Пред нив двајца за НБА драфтот се пријавија следните млади европски кошаркари: Веренз Бејенберг, Иги Барздаикис, Џон Аксел Гумдонсон, Матс Жогел, Гитс Муасилис, Немиас Кета, Даивидас Сиридис, Дерик Смитс, Арнас Величка и Јовел Зосман.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Џејмс Харден делеше пари на Бахамите кога виде дека децата ловат риба за да се прехранат (ВИДЕО)

Aсот на Хјустон во хуманитарна мисија. Џејмс Харден не одговори на повикот на Грег Попович…