Дома Останати Кошарка НБА Листата на европски кошаркари за НБА драфтот се поголема

Листата на европски кошаркари за НБА драфтот се поголема

0

Oвогодинешниот НБА драфт ќе се одржи на 20-ти јуни во Бруклин, а листата млади европски кошаркари кои се пријавија за истиот е се подолга.

Последен во низата кои ја комплетираа документацијата и се пријавија на драфтот е 21 годишниот француски бек Абдулае Н’Доје.

Н’Доје ја игра својата најдобра сезона во Франција во дресот на Шолета и бележи просечно по 6.3 поени, 3.3 асистенции, 2.2 скокови и 1.2 украдени топки по натпревар.

Исто така, за НБА драфтот се пријави кошаркарот Автодор Саратов Никита Микаиловски. Овој 18 годишен руски има просек од 5.5 поени и 2.2 скокови по натпревар.

Пред нив двајца за НБА драфтот се пријавија следните млади европски кошаркари: Веренз Бејенберг, Иги Барздаикис, Џон Аксел Гумдонсон, Матс Жогел, Гитс Муасилис, Немиас Кета, Даивидас Сиридис, Дерик Смитс, Арнас Величка и Јовел Зосман.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Видео: Торонто ја израмни серијата против Милвоки

Кошаркарите на Торонто го добија четвртиот натпревар од финалето на Истокот во НБА-лигата …