Дома Македонски спорт Лина ја доби противничката во квалификациите за УС Опен

Лина ја доби противничката во квалификациите за УС Опен

Македонската најдобра тенисерка Лина Ѓорческа која во последно време прикажува навистина одлични настапи ја доби својата противничка за првото коло од квалифкациите за УС Опен.

Ѓорческа ќе одигра меч против 17 годишната Австралијанка Дестани Аиава.

За македонската тенисерка ова втор настап во квалификациите на УС Опен. Минатата година беше поразен од американската тенисерка Кетрин Белис.

Иначе, Ѓорческа токму на квалификациите за УС Опен се враќа од паузата од јули кога го триумфираше на турнирот во Франција.

Мечот помеѓу Ѓорческа и Аиава е закажа за утре.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Јани Атанасов доби место во тимот на колото во Хрватска

Maкедонскиот фудбалер Јани Атанасов одигра одлично за Хајдук Сплит во победата од 1:0 прот…