Дома Фудбал Лига на шампиони Ливерпул на Клоп запиша нови страници во историјата: Ова не им успеа ниту на Јунајтед, ниту на Сити

Ливерпул на Клоп запиша нови страници во историјата: Ова не им успеа ниту на Јунајтед, ниту на Сити

0

Откако Јирген Клоп го превзеде Ливерпул, мора да се признае дека „Црвените“ играат атомски фудбал.

Минатата сезона „големата тројка“ Кутињо-Мане-Фирмино ги тероризираше мрежите во Премиер лигата, а сега го добија и Салах, па со Египѓанецот сеат страв и во остатокот на Европа, како поминуваше сезоната изборија пласман во ЛШ.

Моќта на нападот на Ливерпул на своја кожа го осети Спартак, која прими дури седум гола на „Енфилд“. Така стигнаа до бројка од 23 постигнати голови во групната фаза од ЛШ оваа сезона. Со тој учинок станаа најефикасен англиски тим во историјата на групната фаза во најелитното натпреварување.

Оваа сезона од нив поефикасен е само ПСЖ, кој постигна 25 гола и стана најефикасниот тим во историјата на групната фаза од Лигата на Шампионите.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Ибра повторно погоди, ЛА Галакси на чекор до плеј-оф

Фудбалерите на Лос Анџелес Галакси синоќа во гости ја победија Минесота со 3:1, а во листа…