Дома Фудбал Лапорта: Суперлигата е само прашање на пари

Лапорта: Суперлигата е само прашање на пари

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта зборуваше за создавањето на Суперлигата.

Новиот турнир е основан од 12 европски гиганти, а Барселона е дел од нив. Меѓутоа, преговорите за учеството на Каталонците во Суперлигата ги водеше претходниот претседател, Марија Бартомеу.

„Суперлигата е само прашање на пари, а не треба да биде така. Треба да се погрижиме за фудбалот и тоа што таа игра го симболизира. Суперлигата е само една можност, но има и други, како на пример Светско клупско првенство“, изјави Лапорта.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Јувентус започна преговори со Гатузо

Јувентус веќе ја започна потрагата по нов тренер за следната сезона, пренесуваат италијанс…