Дома Фудбал Останато Кој клуб потроши најмногу во последните 10 години?

Кој клуб потроши најмногу во последните 10 години?

Меѓународниот центар за фудбалска статистика (CIES) направи внимателна пресметка за тоа кој клуб потрошил најмногу пари на трансфери ви изминатата деценија.

Не е изненадување дека тоа е англискиот шампион Манчестер Сити. „Граѓаните“ во последните десети години на засилувања потрошиле неверојатни 1.638 милијарди евра.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Втор клуб на листата е каталонскиот гигант Барселона, кој потрошил точно 1.525 милијарди евра за трансфери.

На третата позиција е уште еден англиски клуб, Челзи. „Сините“во последните десети години на засилувања потрошиле 1.428 милијарди евра.

Во Топ 10 се уште ПСЖ, Јувентус, Манчестер Јунајтед, Реал Мадрид, Атлетико Мадрид, Ливерпул и Интер.

20 клуба кои потрошиле најмногу:

1. Манчестер Сити: 1,638 милијарди евра

2. Барселона: 1,525 милијарди евра

3. Челзи: 1,428 милијарди евра

4. ПСЖ: 1,392 милијарди евра

5. Јувентус: 1,272 милијарди евра

6. Манчестер Јунајтед: 1.265 милијарди евра

7. Реал Мадрид: 1.236 милијарди евра

8. Атлетико Мадрид: 1.110 милијарди евра

9. Ливерпул: 1,075 милијарди евра

10. Интер: 968 милиони евра

11. Рома: 896 милиони евра

12. Монако: 862 милиони евра

13. Милан: 854 милиони евра

14. Арсенал: 831 милиони евра

15. Тотенхем: 764 милиони евра

16. Евертон: 753 милиони евра

17. Баерн Минхен: 727 милиони евра

18. Борусија Дортмунд: 702 милиони евра

19. Наполи: 693 милиони евра

20. Валенсија 611 милиони евра

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Анчелоти и Реал воодушевени: Ѓулер има неверојатна статистика

Турскиот фудбалер, Арда Ѓулер долго време чекаше вистинска шанса во Реал, но во завршницат…