Дома Останати Кошарка НБА Кошаркарот на Феникс постигна 59 поени, а сите останати во неговиот тим вкупно – 33 (ВИДЕО)

Кошаркарот на Феникс постигна 59 поени, а сите останати во неговиот тим вкупно – 33 (ВИДЕО)

0

Феникс е најлошиот тим на Западот и втора најлоша екипа во целата НБА лигата, а вчера покажаа и зошто.

Санси беа поразени кај Јута со 125:92, а нивниот најдобар играч Девин Букер постигна скоро две третини од поените за својот тим дури – 52! Сите останати заедно постигнаа 33, што симболично беше и разликата со која изгубија.

Никој друг немаше двоцифирен учинок. Оваа експлозија на Букр не е нешто неверојатно. Пре две години баш некаде во ова време против Бостон постигна неверојатни 70 поени и така стана шестиот играч во историјата на кого му успеало вакво нешто после: Вилт Чембрлејн, Дејвид Робинсон, Дејвид Томпсон, Елгин Бејлор и Коби Брајант.

Освен овој настап на Букер ноќта во НБА за жал беше обележана и со тешката повреда на Босанецот Јусуф Нуркиќ (тука).

НБА РЕЗУЛТАТИ:

Орландо – Филаделфија 119:98

Мемфис – Оклахома 115:103

Јута – Феникс 125:92

Портланд – Бруклин 148:144 (после продолженија)

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Драма, гром и кош со звукот на сирената, Звезда е шампион на Србија!

Во четвртиот натпревар од финалето на кошаркарската суперлига помеѓу Партизан и Црвена Зве…