Дома Фудбал Репрезентации Косово до Шпанија: Почитувајте не како и сите други, во спротивно нема да играме

Косово до Шпанија: Почитувајте не како и сите други, во спротивно нема да играме

Фудбалската федерација на Косово објави соопштение во кое побара почит од Шпанија, во спротивно се закани дека нема да го играат натпреварот против „Фуријата“ во рамките од квалификациите за Светското првенство.

Реакцијата стигна откако Косово од Шпанците беа најавени како „територијата Косово“. Јасно е зошто е тоа така, Шпанија не го признава Косово и го смета за дел од Србија. За овој натпревар најавени се и „посебни мерки“.

Ставот на Фудбалската Федерација на Косово е јасен – ќе го играат натпреварот само ако добијат иста почит како и сите други репрезентации (интонирање на химна и истакнување на знаме).

„ФИФА и УЕФА имаат јасни правила. Без разлика што сакаат тие да кажат, правилата не се менуваат“, стои помеѓу другото во соопштението.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Желбите на Конте за јануарскиот преоден рок

Новиот тренер на Тотенхем, Антонио Конте инсистира да бидат активни во јануарскиот преоден…