Дома Фудбал Англија Клубовите во ПЛ едногласно одлучија: Не сакаат пет измени!

Клубовите во ПЛ едногласно одлучија: Не сакаат пет измени!

Новата сезона во англиската Премиер лига ќе започне во септември, а ФА објави дека во неа ќе има неколку нови правила.

Првото правило кое ќе остане и во новата сезона е секоја екипа да има право на пет измени. Меѓутоа тоа баш и не им се допадна на клубовите кои во наредната сезона ќе играат во Премиер лигата.

Имено, клубовите денес одржаа состанок на кој учествуваа Лидс, ВБА и Фулам кои изборија враќање во Премиер лигата и едногласно порачаа дека се против правилото на пет измени.

Клубовите јасно порачаа декаа дека сакаат да се врати старото правило и секоја екипа да има право на три измени.

Исто така се изјаснија дека одобруваат ВАР повеќе да се користи во натпреварите за судиите да бидат сигурни дека носат правилни одлуки.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Урнебесно: Иско во борба сам со себе да ја стигне топката 🎥

Иско е миленик на Зинедин Зидан и веројатно тоа е главната причина зошто е се уште член на…