Дома Останати Кошарка НБА Клиперси ги шокираа шампионите, Филаделфија во натпревар со чудесна четвртина изедначија со Нетси (ВИДЕО)

Клиперси ги шокираа шампионите, Филаделфија во натпревар со чудесна четвртина изедначија со Нетси (ВИДЕО)

Кошаркарите на Бруклин Нетс запишаа пораз на против Филадлефија со што Сикерси изедначија на 1:1 во оваа серија.

Првиот натпревар од плејофот пред неколку дена го добија Нетси, но сега Филделфија успеа да им се реваншира и да изедначи на 1:1 во оваа серија. Домаќините одиграа одличен натпревар и на крајот убедливо славеа со 145:123.

Филеделфија од самиот почеток имаше предност, а после првата четвртина овој тим водеше со 34:28. Но Нетси беа нешто подобри во втората четвртина и на полувремето се замина со резултат 65:64 за Филаделфија.

Натпреварот беше решен во третата четвртина кога домаќините им одржаа вистинска лекција на Нетси и постигнаа дури 51 поен. Во продолжение тие направија и скоро 30 поени предност која не ја испуштија до крајот на натпреварот.

Најефикасен во гостинскиот тим беше Ембид со 23 поени, десет скокови и една асистенција, додека Симонс додаде 18 поени. Во тимот на Нетси се истакна Дивиди со 19 поени, Расел имаше скромен учинок од 16 поени.

Големо изненадување на правија ЛА Клиперси кои изедначија на 1:1 во серијата против актуелниот шампион Голден Стејт. Клиперси вчера победија со 135:131.

Овој тим до победата беше предводен од одличниот Вилијамс кој уфрли дури 36 поени и додаде 11 асистенции. Кај Вориорсите најефикасен беше Стеф Кари со 29 постигнати поени.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

НБА легендата смисли прекар за Дончиќ

Иако повеќе од една година воодушевува во НБА лигата, Лука Дончиќ се уште нема свој прекар…