Дома Фудбал Франција Катарците од ПСЖ ќе ја спасуваат Сампдорија?

Катарците од ПСЖ ќе ја спасуваат Сампдорија?


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓Газдите на Манчестер Сити имаат повеќе клубови низ светот, а такво нешто се развива и во Париз.

Моделот на Сити засега гункционира, а Катарската инвестициска група предводена од Насер Ал Келаифи ќе се обиде да направи нешто слично. Засега тие имаат 21% од акциите на Брага, а следна цел е да откупат половина од акциите на Малага во Шпанија.

Сега во медиумите се најавува и дека ќе ја преземат Сампдорија која сезонава испадна од Серија А и следната сезона клубот треба да се натпреварува во Серија Б.

Меѓутоа по испаѓањето Сампдорија се соочи со тешка финансика криза и сопственикот Масимо Фереро ќе се обиде да го продаде клубот за да не дојде до банкрот. Според информациите засега сопствениците на ПСЖ се најсериозен кандидат.

Низ медиумите се шпекулира дека се заинтересирани и за купување на бразилски Сантос и клуб од Белгија на кој засега не му се открива името.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Франција

Проверете

Луис Енрике фаворит за тренерското столче во ПСЖ

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓ Кристоф Галтие сино…