Дома Останати Кабиб има голема идеја: Да се бориме во Африка и да помогнеме

Кабиб има голема идеја: Да се бориме во Африка и да помогнеме

Кабиб Нурмагомедов пред неколку дена во Абу Даби го совлада Дастин Пориер и така ја одбрани титулата УФЦ шампион во лесна категорија.

Дагестанецот така се уште остана непоразен и дојде до скор 28:0, а после натпреварот беше задоволен и посебно ги пофали сите членови на неговиот тим.

Покрај тоа што е одличен борец Кабиб е познат и како голем хуманитарец, а откри и дека има план да им помогне на децата во Африка.

„Ја изградија оваа арена за два месеци, а можат тоа да го направат било каде во Конго или Нигерија. Може да се бориме таму и да заработиме пари кои би оделе во хуманитарни цели. Африка е во навистина лоша ситуација, многу места немаа чиста вода за пиење, луѓето не разговараат за тоа, а треба. Во Африка би можеле да се бориме во јануари, феврар или март. Сигурно можат да се соберат помеѓу 50 и 80 милиони долари тоа се пари кои би завршиле одлична работа“, изјави Кабиб.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Штербик кажа крај: Време е за пензија

Еден од најдобрите голмани во историјата на ракометот, Арпад Штербик објави дека на крајот…