Дома Фудбал Италија Италијанците убедени: Во тајност се спрема продажба на Милан за милијарда евра!

Италијанците убедени: Во тајност се спрема продажба на Милан за милијарда евра!

И покрај тоа што кон крајот на септември со отворено писмо демантираше дека сака да го купи Милан сопственикот на луксузниот моден бренд Луи Витон, Бернард Арнолд повторно се поврзува со „росонерите“.

Како што пишува „Кориере дело Спорт“ вториот најбогат човек во светот преговара со фондот Елиот кој во овој момент е сопственик на Милан. Богатството на Французинот се проценува на 93 милијарди евра и според информации за италијанскиот гигант понудил 975 милиони евра.

Во Италија се убедени дека и покрај демантот во тајност се спрема продажба на Милан кој никако не успева да излезе од долгогодишната криза. Пред почетокот на сезоната клубот беше исфрлен од Лигата на Европа поради кршење на финансискиот фер-плеј и во овој момент се наоѓа на 14-тата позиција во Серија А.

Претходно Италијанците пишуваа дека доколку Арнолд го купи Милан на клупата ќе го доведе Масимилијано Алегри кој го освои последното Скудето на овој тим во 2011 година.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Суарез: Навивачите на Ливерпул се најдобри во светот

Напаѓачот на Барселона, Луис Суарез на „Камп Ноу“ пристигна после три прекрасни години пом…