Дома Фудбал Италија Италијанците го споредија новото засилувањето на Милан со Милинковиќ-Савиќ

Италијанците го споредија новото засилувањето на Милан со Милинковиќ-Савиќ

0

Репрезентативецот на Босна и Херцеговина Раде Круниќ поради договорот со Милан овие денови е една од темите за која се пишува во Италија.

Круниќ се договори со „росонерите“ и само прашање на време е кога ќе стави потпис со „росонерите“.

Со оглед дека за јавноста не е толку познат играч медиумите истражуваа за подобро да го претстават на навивачите на клубот од „Сан Сиро“.

Основната мерка за квалитетот на еден фудбалер веројатно е статистиката, па така Италијанците тргнаа од тоа. Статистиката на Круниќ беше споредена со официјално најдобриот играч за врска во Серија А за минатата сезона Сергеј Милинковиќ-Савиќ.

Круниќ:

– Одиграни натпревари: 33 (2784 минути)- Голови: 5
– Асистенции: 7
– Точни додавања: 80,8%
– Освоени дуели по натпревар: 1,5
– Играч на натпреварот: 2

Милинковиќ-Савиќ:

– Одиграни натпревари: 31 (2405)
– Голови: 5
– Асистенции: 3
– Точни додавања: 79,6%
– Освоени дуели по натпревар: 3,6
– Играч на натпревар: 2

Милан го доведе Круниќ за девет милиони евра, а вредноста на Савиќ на трансфер пазарот во овој момент се проценува на 60 милиони евра.

Според бројките никој не би претпоставил дека Савиќ е најдобрите играч за врска во Серија А, а Круниќ анонимец за поголемата спортска јавност. Останува да видиме како ќе се покаже во Милан.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Видео: „Црвената армија“ на Клоп незапирлива, неверојатен пресврт на Арсенал

Големото дерби на „Стенфорд Бриџ“ му припадна на Ливерпул, кој продолжува со максималниот …