Дома Фудбал Англија Испишува историја: Пред Де Брујн во Премиер лигата сега е само легендата на Јунајтед

Испишува историја: Пред Де Брујн во Премиер лигата сега е само легендата на Јунајтед

Екипата на Манчестер Сити вчера славеше со 2:0 против Тотенхем во Лондон и така направи голем чекор кон одбраната на титуалта.

Во овој триумф на избраниците на Пеп Гвардиола историја испиша и Кевин Де Брујн. Одличниот фудбалер од средината на теренот дојде до бројката од 112 асистенции во англиската елита и така го прескокна Шпанецот Сеск Фаврегас.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Пред Де Брујн сега е само легендата на Манчестер Јунајтед, Рајан Гигс. Славниот велшки фудбалери во најсилната англиска конкуренција успеа да подели 162 асистенции.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Пикси објави список од 35 фудбалери за Европското првенство

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси денеска го објави поширокиот список н…