Дома Македонски спорт Ирците се потсетија како на „Градски“ им го срушивме сонот за Светско првенство (ФОТО+ВИДЕО)

Денес ирски „Мирор“ објави една сторија со која ги потсети Ирците како ние им го срушивме сонот да играат на Светското првенство во 1998 година.

Тогаш селекцијата на Ирска предводена од Мик Мекарти со наведнати глави си замина од Скопје.

„Кога си отидов дома спиев само еден час и се разбудив. Не можев да се помирам со поразот“, изјави Мекарти.

Ирска тогаш стигна до водство со голот на Меклаглин во осмата минута, но потоа Митко Стојковски со два гола обезбеди комплетен пресврт од 2:1. Ѓорѓи Христов во второто полувреме со еден убав гол зголеми на 3:1. Ирците до крајот на натпреварот постигнаа уште еден гол преку Кели за конечни 3:2.