Дома Топ вести Иниеста одлучи: Во Кина ќе заработува БОГАТСТВО

Иниеста одлучи: Во Кина ќе заработува БОГАТСТВО

0

Каталонскиот медиум „Диарио Спорт“ минатата недела ексклузивно објави дека Андрес Иниеста на крајот на сезоната ќе ја напушти Барселона и ќе се пресели во Кина.

Иниеста пред неколку месеци потпиша доживотен договор со Барселона, но со клаузула која му гарантира непречено да замине кога што ќе посака.

Меѓутоа, неодамна се појави кинескиот клуб Тианжин кој на Иниеста му престави финансиска понуда која едноставно не се одбива.

Хосе Антонио Иниеста потврди за шпанските медиуми дека неговиот син ја прифатил понудата на Тианжин. Според последните информации Иниеста ќе потпише двегодишен договор според кој ќе заработува 20 милиони евра по сезона.


Следете го Sportski.mk и на


Барселона нема да заработи ништо од трансферот, а Тианжин нема да плаќа трансферен данок бидејќи Шпанецот во клубот ќе пристигне како слободен играч.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Само Мбапе би бил пред него: Барселона испраќа понуда за Јовиќ!

Реномираниот британски медиум „Гардијан“ најави дека Барселона во наредните недели ќе ја и…