Дома Фудбал Лига на шампиони Зидан пред финалето: Фудбалот е проста игра, треба да му нанесеш удар на противникот!

Зидан пред финалето: Фудбалот е проста игра, треба да му нанесеш удар на противникот!

0

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан не се согласува дека неговиот тим е фаворит во утрешното финале од ЛШ против Ливерпул.

На денешната пресконференција Зизу истакана дека шансите за триумф се подеднакви и ја кажа суштината на фудбалот во само една реченица.

„Ова е финале, во финале нема фаворити. И двата тима имаат подеднакви шанси. За да го подигнеме трофејот треба да одиграме одличен меч“, смета Зидан.

„За мене фудбалот е проста игра. Има два тима, а ти треба да знаеш како да му нанесеш удар на противникот и во исто време да можеш да ги контролираш евентуалните штети кој тој ќе ти ги нанесе. Треба да ја имаме топката што е можно подолго време, треба да ги ограничиме моментите на хаос“, заклучи Французинот.


Следете го Sportski.mk и на


За Реал Мадрид и Зидан ова ќе биде трето последователно финале во Лигата на шампиони.

„Тајната е во многу работа. Имаме талент, но основата е работа. Не е лесно да се стигне до финале и затоа сме исклучително среќни. Тоа е мојата страст, јас сакам да се натпреварувам, а кога си во Реал, можеш да постигнеш големи нешта“, изјави Зидан.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Трудот во првото полувреме лесно го прокоцкавме, Шпанија однесе победа со +11

Репрезентацијата на Македонија денес го одигра четвртиот натпревар на Светското првенство …