Дома Македонски спорт Згасна „Македонски Спорт“…Тимот на „Спортски.мк“ оддава признание и почит на борбата

Згасна „Македонски Спорт“…Тимот на „Спортски.мк“ оддава признание и почит на борбата

0

Првиот македонски спортски весник „Македонски Спорт“ денеска го издаде своето последно издание и на жалост на целата македонската спортска јавност, овој весник згаснува.

Само неколку дена на „Македонски Спорт“ му недостасуваа да стигне до јубилеј од 20 години, само неколку броја до неверојатното 6.000 издание. Првиот спортски весник во Македонија застана на бројот 5.962.

Како што наведуваат од редакцијата изгубено е трпението да се справуваат со проблемите во нашата држава. Се обидуваа и со експерименти како три изданија во неделата, но проблеми имало се повеќе и повеќе, па на крајот за наша и жалост на целата спортска јавност да кажат и последно збогум.

„Македонски Спорт“ започна во времето кога великаните како Дарко Панчев, Петар Наумоски, Пепи Манасков ги играа своите последни сезона, а започнуваа Горан Пандев, Перо Антиќ, Кире Лазаров…

Треба да се истакне дека ниту еден приватен печатен медиум не прославил 20 години, а на овој весник му недостасуваа само уште неколку денови.

За крај тимот на „Спортски.мк“ оддава почит и признание за работата и борбата на првиот печатен спортски весник во Македонија.

Advertisements
    Прочитајте поврзани статии
    Load More In Македонски спорт

    Проверете

    И Европа го сака Вардар: Црвено-црните засега доминираат во изборот за идеален тим во ЛШ!

    Тимот на Вардар оваа сезона и покрај проблемите надвор од теренот успеа да се избори за ме…