Дома Фудбал Останато За Ван Дијк и Алисон Ливерпул плати повеќе од 140 милиони евра, знаете за колку Звезда го купи Павков?

За Ван Дијк и Алисон Ливерпул плати повеќе од 140 милиони евра, знаете за колку Звезда го купи Павков?

0
pavkov

Oсвен што победата на Звезда против Ливерпул покажа дека чудата во фудбалот се можно, ова е примиер и дека парите не мораат да значат ништо во овој спорт.

Бидејќи, како да се објасни дека тим вреден 43.90 милиони евра со 2:0 победи тим кој вреди скоро милијарда евра? (913 милиони според „Трансфермаркт).

Секако, Звезда толку вреди само на хартија станува збор за моменталните цени на нејзините фудбалери, а реалноста е дека тимот има вложено многу помалку.

Двата погодоци за Звезда вчера ги постигна Милан Павков кој беше доведен од Раднички Ниш во 2017 година за 300.000 евра. Дури и минатата сезона Павков ја помина на позајмица во тој клуб, во текот на летото се врати во Звезда, а сега цела Европа слушна за него.

Павков вчера ги измами Ван Дијк и голманот Алисон, двајцата играчи кои Ливерпул ги плати 141.3 милиони евра. Холанѓанецот дојде од Саутемптон за 78.8, а Бразилецот за 62.5 милиони евра.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Погледнете во каков рај ужива Меси со семејството на Карибите (ФОТО)

Првата ѕвезда на Барселона, Лионел Меси одмара со своето семејство на Карабите. После долг…