Дома Фудбал Останато Затворска казна за хулиганот кој го удри Паје

Затворска казна за хулиганот кој го удри Паје

Навивачот на Лион, кој со шише го удри по глава Димитри Паје на мечот против Марсеј, денес ја слушна пресудата.

Хулиганот беше осуден денеска на шест месеци затвор. Исто така, 32-годишниот навивач доби забрана за влез на стадионот во Лион во период од пет години.

Дербито од 14 коло меѓу Лион и Марсеј беше прекинато во четвртата минута од средбата, кога Димитри Паје беше удрен во глава со полно пластично шише, па судијата одлучи да ги однесе двете екипи кон соблекувалните.

Французите најавија дека се разгледуваат мерки како забрана на навивачите да доаѓаат на стадионите, зголемување на бројот на надзорни камери и разјаснување на овластувањата поврзани со тоа кој има право да откажува натпревари во случај на насилство.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Анчелоти: Нашата цел е да играме финале во ЛШ

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анечелоти зборуваше на пресконференција пред утешниот меч с…