Дома Фудбал Репрезентации Жиру испиша историја за Франција: Сруши рекорд стар 63 години!

Жиру испиша историја за Франција: Сруши рекорд стар 63 години!

Францускиот напаѓач Оливие Жиру беше еден од стрелците во вчерашната победа на Франција против Австрија со 2:0.

Напаѓачот го постигна вториот гол на натпреварот во 65. минута откако Килијан Мбапе десетина минути порано го отвори резултатот. Со овој гол Жиру се запиша и во историјата на Франција како најстар стрелец.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Досегашниот рекорд со 35 години и 287 дена го држеше Роже Марш. Жиру голот го постигна со 35 години и 357 дена и така го сруши рекордот кој Марш го држеше цели 63 години.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Oдложен натпревар во Ла Лига

Натпреварот од 26. коло во шпанската Примера помеѓу Гранада и Валенсија кој требаше да се …