Дома Фудбал Лига на шампиони Ждребот за ЛШ од следната сезона ќе биде компјутерски

Ждребот за ЛШ од следната сезона ќе биде компјутерски

Лигата на шампионите од следната сезона ќе доживее големи промени, УЕФА реши од следната сезона да го смени и начинот на ждрепката.

Веќе ќе го нема оној традиционален начин на извлекување на екипите со помош на топките во стаклените садови, па во иднина ждрепката ќе се одредува компјутерски.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


УЕФА се реши на овој потег затоа што рачното извлекување на противниците за секој клуб по стариот формат би донел многу компликации и ждрепката би траела многу долго со оглед на фактот дека од следната сезона ќе има 36 екипи.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

ПСЖ и Дортмунд се први полуфиналисти во ЛШ

Пари Сент Жермен и Борусија Дортмунд обезбедија полуфинале откако вечерва беа подобри од Б…