Дома Фудбал Италија Жанг не го вратил долгот: Интер доби нови газди

Жанг не го вратил долгот: Интер доби нови газди

Екипата на Интер од денес има нов сопственици и тоа ќе биде американскиот инвестициски фонд „Оактрее“, потврдија од компанијата.

Актуелниот сопственик, Стивен Жанг и неговата компанија „Сунинг“ не успеаа да ја платата сумата за рефинансирање на долгот кон Американците во износ од 300 милиони евра, додавајќи ја и каматата. Рокот за подмирување на сметките бил до изминатата вечер до полноќ.


Време е за фудбалска класика: Шпанија - Италија! ↓↓↓


Со тоа сега Американците стануваат нови сопственици, а можно е и веднаш да тргнат во потрага по купувачи.

Во наредниот период од 15-20 дена се очекува да се изберат нови директори и да се свика собрание на акционери. Најавите се дека поголема моќ би добил сегашниот директор Бепе Марота.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Италија си даде автогол, Шпанија во осминафинале🎥

Шпанија го доби дербито против Италија со 1:0 и тоа со автогол и го обезбеди првото место …