Дома Фудбал Лига на шампиони Дортмунд во ОГРОМНИ проблеми пред натпреварот против Тотенхем

Дортмунд во ОГРОМНИ проблеми пред натпреварот против Тотенхем

0
borusia dortmund

Фудбалерите на Борусија Дормтунд утре го играат првиот натпревар во осмина финалето на Лигата на Шампионите против Тотенхем.

Ова сигурно ќе биде еден од најинтересните натпревари во оваа фаза од натпреварувањето, а првиот натпревар се игра во Лондон. Германскиот клуб се наоѓа во големи проблеми пред овој натпревар, бидејќи нема да може да игра еден од најдобрите играчи на овој тим.

Дортмунд игра многу добро оваа сезона и во моментов е лидер во Бундеслигата пред Баерн, но јасно е дека многу се ослабени за утрешниот натпревар против Тотенхем. Дортмунд потврди дека на утрешниот натпревар нема да можат да играат Марко Ројс, Пако Алкасер, Џулијан Вајгл и Лукас Пишчек.

Овие играчи имаат проблеми со повредите и се уште не е познато колку време ќе поминат надвор од теренот. Сигурно дека најголем удар за германскиот тим ќе биде не играњето на Марко Ројс кој се повреди на натпреварот во Купот против Вердер. Тој е првиот стрелец на тимот оваа сезона со 13 постигнати гола.

Се разбира, ослабен ќе биде и Тотенхем бидејќи утрешниот натпревар ќе го пропуштат Хари Кејн и Деле Али, кои веќе некео време се надвор од терените. Потсетуваме натпреварот помеѓу Борусија Дортмунд и Тотенхем на распоредот е утре од 21:00 часот во Лондон.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Траеше цела вечност: Дали ова е најспориот изведен пенал на сите времиња?

Во англиски Чемпионшип вчера се одиграа натпреварите од 3. коло. Барнсли на свој терен го …