Дома Останати Кошарка НБА Дончиќ стигна до нов трипл-дабл, но и се повреди 🎥

Дончиќ стигна до нов трипл-дабл, но и се повреди 🎥


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Лука Дончиќ повторно одигра одличен натпревар и со 34 поени, десет скока и асистенции го предводеше Далас до победа против Њу Орлеанс со 127:117.

За Словенецот ова беше 55-ти трипл-дабл во кариерата, но го „плати“ со повреда поради која ќе мора одреден период да биде надвор од терените.

Треба да се знае дека Њу Орлеанс во овој натпревар беше без тројцата најдобри, Зајон Вилијамсон, Брендан Инграм и Си-Џеј Мекалум.

Лејкерси беа подобри од Сакраменто во калифорниското дерби со 136:1354. За „езерџиите“ ова беше петта победа по ред и полека се приблжуваат кон местата кои водат во плејофот.

Леброн Џејмс беше најефикасен во својот тим со 37 поени, осум скока и седум асистенции, одлични беа уште Том Брајант со 29 поени и 14 скока и Денис Шрудер со 27 поени.

За издвојување е и настапот на Расел Вестбрук кој како резервист постигна дабл-дабл со 25 поени, 15 асистенции и пет скока.

На Голден Стејт не му оди без Стеф Кари кој е повреден, па така против Орландо го претрпеа вториот пораз во низа 101:115.

НБА РЕЗУЛТАТИ: Сан Антонио – Бостон 116-121, Чикаго – Јута 126-118, Далас – Њу Орлеанс 127-117, Голден Стејт – Орландо 101-115, Сакраменто – ЛА Лејкерс 134-136.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Клоп по новиот шок за Ливерпул: Лут сум и разочаран, немам објаснување…

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Ливерпул одигра уште…