Дома Останати Кошарка НБА „Дончиќ е прв или втор најдобар кошаркар во НБА“

„Дончиќ е прв или втор најдобар кошаркар во НБА“


Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓


Газдата на Далас маверикс, Марк Кјубан уште еднаш покажа дека му верува на словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ.

На прашањето каде би го сместил Дончиќ меѓу најдобрите во НБА-лигата, сопственикот на тимот имаше краток и јасен одговор.

„На првото или второто место. Толку е добар, а ова лето ќе додаде некои работи во својот репертоар, ќе се врати уште подобар“, кажа 63-годишниот газда на тимот.

Минатата сезона Дончиќ во просек постигнуваше по 28,4 поени, 9,1 скок и 8,7 асистенции, а Далас стигна до финалето на плејофот на Западната конференција.

Дончиќ ќе се приклучи на подготовки на репрезентацијата на Словенија на 10 август, а Евробаскетот ќе почне на 1 септември.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Србинот Марјановиќ и следната сезона ќе игра во НБА

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ Србинот, Бобан Марјан…