Дома Топ вести Договорот на Меси „тежи“ 417 милиони евра: Откриени сите детали -,плата, бонуси, премии…

Договорот на Меси „тежи“ 417 милиони евра: Откриени сите детали -,плата, бонуси, премии…

0

Лионел Меси повторно е во центарот на вниманието на светската фудбалска јавност, но не поради магиите на теренот, туку поради новата „бомба“ која ја активираше познатиот сајт „Football Leaks“.

Меси сега е актуелен поради новиот договор со Барселона. Имено, Аргентинецот во ноември парафираше нов договор и се обврза на ветност кон каталонскиот клуб до 2021 година. Во меѓувреме беше откиено за неверојатната клаузула според која Меси може да замине безплатно доколку Каталонија се отцепи од Шпанија, а најновите откритија на „Football Leaks“ ја запалија спортската јавност.

Имено, откриени се сите детали од новиот договор на Меси со Барселона, а бројките се навистина втоглави! Меси до јуни 2021 година би требало да инкасира монструозни 417.500.000 евра бруто, што е повеќе од 100 милиони евра годишно бруто.

Тоа во превод значи дека Меси годишно ќе заработува 50 милиони евра, чисти оданочени пари, што е двојно повеќе од тоа што Кристиано Роналдо го заработува во Реал Мадрид.


Следете го Sportski.mk и на


Притоа, „Football Leaks“ ги обави сите детали од договорот, па така од 100 милиони евра бруто, фиксниот дел изнесува 71 милион, а останатите се бонуси и премии. Меѓу другото Меси ќе добие и бонус за лојалност доколку не ја напушти Барселона до истекот на договорот во висина од 70 милиони евра.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Икарди е прва ѕвезда, но „моторот“ на Интер е Брозовиќ!

Лучијано Спаелти успеа да го подигне тимот на Интер на повисоко ниво, па Икарди и дружинат…