Дома Фудбал Доволно е само да истрча на терен: Меси вечерва поставува нов рекорд во Ла Лига!

Доволно е само да истрча на терен: Меси вечерва поставува нов рекорд во Ла Лига!

0
messi

Eден од најдобрите фудбалери кои некогаш истрачале на зелениот терен, Лео Меси вечерва ќе постави нов рекорд во шпанската Ла Лига.

Натпреварот кој Барселона вечерва го игра против Џирона ќе биде 423-ти за Меси во шпанското првенство со што ќе испише нова странива во историјата на ова првенство и ќе стане – странец со најмногу настапи во Ла Лига!

Досегашен рекордер беше неговиот поранешен соиграч, Бразилецот Алвес кој играјќи за Севиља и Барселона собра 422 настапи во шпанското првенство.

Во досегашните 422 натпревари, Меси има 320 победи, 66 нерешени средби и само 37 порази.


Следете го Sportski.mk и на


Натпреварот помеѓу Барселона и Џирона се игра со почеток во 20:45 часот.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Де Лаурентис: Каков успех е тој ако позајмиш 200 милиони евра да купиш еден играч?

Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис се обиде да се сочуствува со разочараните на…