Дома Фудбал Англија Детали од скандалот: Англискиот репрезентативец се обложувал и против својот тим!

Детали од скандалот: Англискиот репрезентативец се обложувал и против својот тим!


Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓Aнглискиот фудбалски сојуз (ФА) неодамна го суспендираше напаѓачот Иван Тони поради аферата со обложување, а сега се објавени и дополнителни детали во врска со целиот случај.

Во истрагата е откриено дека поранешниот напаѓач на Њукасл дури седум пати се обложил на пораз нас војот тим, иако во тоа време бил на позајмица во Виган и не играше за Њукасл.

„Од 29 облози, 13 беа на тимот на Тони и се предвивуваше нивни пораз во седум различни натпревари помеѓу 22. август 2018 година и 3. март 2018. Година“, стои во соопштението од ФА.

Оваа сезона напаѓачот се истакна во дресот на Брентфорд и постигна 21 гол на 35 натпревари. Вкупно постигна 58 голови во 124 натпревари за тој клуб. Пред два месеци благодарение на своите одлични настапи во Премиер лигата дебитираше и за англиската репрезентација.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Спалети потврди: Заминувам бидејќи сум уморен

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓ После претсдателот Де Лаурентис, сега и самиот Лучи…