Дома Фудбал Италија Дербито на Милано во Купот на Италија – кој е ќе се радува?

Дербито на Милано во Купот на Италија – кој е ќе се радува?

Денес имаме доста интересна понуда за кладњее, а за вас овој пат го избравме најинтересниот дуел кој ќе се игра во Милано помеѓу градските ривали Интер и Милан. Овој натпревар во рамките на италијанскиот куп е закажан за вечер во 20:45.

Интер: Приоритет е Скудето

Кога фудбалерите на Интер се под притисок, дефинитивно играат значително полошо од очекуваното. Да се сетиме на последниот натпревар од групната фаза на ЛШ кога имаа се во свои раце за пролаз во нокаут фазата бидејќи им беше потребна победа над Шатхјор, но тогаш избраниците на конте изиграа реми. После тоа следуваа добри партии на Интер и на тој начин влегоа во трката за Скудето. Во минатото коло Интер ремизираше против Удинезе и не го искористи киксот на Милан за да стигне на лидерската позиција. Кога се во прашање натпреварите на домашен терен, Интер изигра 9 натпревари и остварија седум победи, едно реми и еден пораз. Во послендото миланско дерби славеа Росонерите, па сигурно избраниците на Конте имаат огромен мотив за „одмазда“ во овој дуел.

Милан: Дали поразот од Аталанта ги раздрма Росонерите?

Веројатно малку кој очекуваше дека фудбалерите на Милан во оваа фаза од шампионатот ќе се наоѓаат на првото место на табелата после неколку и не толку добри партии на избраниците на Пиоли. Имено, Милан во овој момент се наоѓа на лидерската позиција на табелата со два бода повеќе во однос на второпласираниот Интер кој помеѓу останатот силата ќе ја мерат и во ¼ финалето од италијанскиот Куп. Имено, во минатото коло Милан доживеа дебакл на домашен терен против Аталанта каде што беа поразени со 0-3. Исто и Пиоли се фоксура на Скудето, но секако дека борбата за трофеј во Лига Европа и борбата за Купот нема да изостанат.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Гонзало Игуаин ги изненади сите со новиот изглед

Поранешниот аргентински репрезентативец Гонзало Игуаин се појави на тренинг во Интер Мајам…