Дома Фудбал Денот кога „Бернабеу“ му се поклони на генијалецот (ВИДЕО)

Денот кога „Бернабеу“ му се поклони на генијалецот (ВИДЕО)

На денешен ден пред 14 години се одигра еден натпревар помеѓу Реал и Барселона кој не се заборава.

Барселона тогаш предводена од генијалецот Роналдињо пристигна на „Бернабеу“ и го прегази Реал со 3:0. Во Реал во тоа време играа Роналдо, Карлос, Зидан, Бекам…

Првиот гол го постигна Самуел Ето после додавање од тогаш 19 годишниот Меси, а потоа започна шоуто на Роналдињо. Прво погоди откако ја повлече топката од центарот, лесно го издрибла Рамос, потоа и уште еден играч, па со одличен удар го матираше Касиљас. При вториот гол на Роналдињо повторно настрада Рамос, овој пат Бразилецот со прецизен удар ја испрати топката во мрежата.

Тогаш се случи сцена за паметење. Навивачите на Реал преминаа преку гордоста и го наградија Роналдињо со громогласен аплауз. Пред Роанлдињо такво нешто на „Бернабеу“ доживе само Марадона.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Познати паровите за четвртфиналето и полуфиналето во Лигата на Европа

После ждребот за Лигата на шампионите се одржа и ждребот за Лигата на Европа. Завршниот ту…