Дома Фудбал Останато Денес во Приштина требало да се појави дрон со натпис: Косово е српско (ФОТО)

Денес во Приштина требало да се појави дрон со натпис: Косово е српско (ФОТО)

Денес во Приштина ќе се одигра натпревар од квалификациите за Европското првенство. Репрезентацијата на Косово на стадионот „Фадил Вокри“ ќе ја пречека селекцијата на Чешка.

Репрезентацијата на Косово се уште има изгледни шанси за пласман на ЕП и победа против Чешка би ги довела во одлична позиција.

Меѓутоа натпреварот доби политички вовед. Во Косово пристигнаа одреден број чешки навивачи, а познато е дека добар дел од нив се со десна политичка ориентација. Исто така често на натпреварите на чешката репрезентација и некои клубови од оваа земја можат да се пронајдат транспаренти со „поддршка“ за Србија или подобро кажано пораки против независноста на Косово.

Овој пат чешките навивачи имале намера да внесат дрон на стадионот со знаме со натпис „Косово е српско“. Доказ за ваквата намера на чешките навивачи се фотографиите кои се појавија на социјалните мрежи.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Косовоските навивачи веќе се организираат за доаѓање во Скопје

На нешто повеќе од еден месец до историското полуфинале во Лигата на шампионите против Кос…