Дома Фудбал Репрезентации Далиќ и официјално останува селектор на Хрватска

Далиќ и официјално останува селектор на Хрватска


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Претседателот на Хрватскиот фудбалски сојуз Маријан Кустиќ и селекторот на сениорската репрезентација Златко Далиќ потпишаа договор за продолжување на соработката.

Претседателот Кустиќ и тренерот Далиќ ги договорија сите детали за продолжување на соработката, по што потпишаа договор во седиштето на Фудбалскиот сојуз на Хрватска, според кој Далиќ ќе остане тренер на „Коцкеците“ и на Мундијалот во 2026 година.

Со овој договор Далиќ најверојатно ќе стане и селектор со најдолг стаж. Таа титула моментално ја има Чиро Блажевиќ со 2.437 дена на хрватската клупа.

„Златко Далиќ ги исполни апсолутно сите цели кои беа поставени пред него во овие пет и пол години, а тука се и две величествени достигнувања на светските првенства во Русија и Катар каде што ја одведе Хрватска до сребрениот и бронзениот медал, со што стана нашиот најуспешен тренер. Затоа сум особено задоволен што се договоривме за продолжување на соработката, која досега беше апсолутно брилијантна. Златко не само што постигна извонредни резултати, туку создаде и фантастична атмосфера на заедништво во и околу тимот“, изјави Кустиќ.

На клупата на Хрватска Далиќ дојде во 2017 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Кварацхелија става потпис, познати сите детали

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Квича Квара…