Дома Фудбал Репрезентации Грција врши нов притосок за промена на кратенката ФФМ

Грција врши нов притосок за промена на кратенката ФФМ

Teoдорос Загоракис, првиот човек на Грчката фудбалска федерација започна посилен притисок за промена на кратенката на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ).

Грците побараа пред почетокот на ЕВРО 2020 да се промени кратенката бидејќи според нив не била во согласност со преспанскиот договор, УЕФА го одби нивното барање па на првенството нормално се користеше ФФМ и МКД кратенка која исто така е предвидена со преспанскиот договор.

По одбивањето од УЕФА, Загоракис сега тргнал во засилен притисок да го притисне Нион да побара промена на ФФМ.

„Нивниот настап на Еуро 2020 заврши, но таа федерација треба да биде една и иста за сите“, изјавил Загоракис.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Желбите на Конте за јануарскиот преоден рок

Новиот тренер на Тотенхем, Антонио Конте инсистира да бидат активни во јануарскиот преоден…