Дома Останати Ракомет Групи во ЛЕ: Вардар ако приреди сензација ќе игра против Талески и Бенфика!

Групи во ЛЕ: Вардар ако приреди сензација ќе игра против Талески и Бенфика!

Во седиштето на Европската ракометна федерација денес беа извлечени групите за новата сезона во Лигата на Европа.

Македонија веќе има обезбедено учесник во групната фаза, а тоа е тимот предводен од Кире Лазаров, Алклаоид. За македонскиот вицешампион ова ќе биде дебитантска сезона во Европа.


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Алкалоид ќе игра во група со Силкеборг, Ла Риоха и Војводина во групата Ф. Од друга страна ако Вардар успее да го помине Рајн Некар Левен кој е огромен фаворит ќе се придружи на Бенфика и Талески во групата А каде што се уште Кристијанштад и Нант.

Натпреварите во групната фаза стартуваат на 17-ти октомври.

група А: Нант, Кристијанштад, Бенфика, Вардар/Рајн Некар

група Б: Горњик Забже, АЕК Атина, Криенс Луцерн, Иштад/Хановер

група Ц: Куенка, Горење Велење, Савехоф, Агуаш Санташ/Винтертур

група Д: Нексе, Повашка Бистрица, Скјерн, Тримо Требње/Брага

група Е: Кадетен Шафхаузен, Елверум, Фленсбург, Ловќен

група Ф: Силкеборг, Алкалоид, Ла Риоха, Војводина

група Г: Фуксе Берлин, Динамо Букурешт, Шамбери, Извиѓач

група Х: Спортинг Лисабон, Татабања, Хобри Глогов, Констанца/Гранољерс

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

Манчестер Јунајтед ја сака ѕвездата на Дортмунд

Манчестер Јунајтед е силно заинтерсиран за ѕвездата на Борусија Дортмунд, Дониал Мален на …