Дома Македонски спорт Мак ракомет Град Скопје кандидат за домаќин на ЕП во ракомет

Град Скопје кандидат за домаќин на ЕП во ракомет

0

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во 2022 година.

Како градови организатори на ова првенство ќе бидат Скопје од Македонија, Подгорица од Црна Гора и Цеље и Љубљана од Словенија.

На официјалното поднесување на кандидатурата присуствуваа и градоначалниците на Загреб, Подгорица и Љубљана, како и претседателите и претставници на ракометните федерации на Македонија, Црна Гора и Словенија, вклучувајќи и високи преставници на Европската ракометна федерација (ЕХФ).

Во своето обраќање пред присутните, градоначалникот Петре Шилегов нагласи дека Скопје ужива углед на добар домаќин и има потенцијал достоинствено да ги прими туристите и љубителите на ракометот и да им обезбеди добра забава и пријатен престој за време на европското ракоментно првенство во женска конкуренција.


Следете го Sportski.mk и на


Градот Скопје години наназад организира големи спортски настани како УЕФА СУПЕР КУПОТ СКОПЈЕ 2017, меѓународниот Скопски маратон и други спортски настани за кои со гордост може да се каже дека го вбројуваат Скопје во редот на големите градови кои успешно се соочуваат со овие предизвици.

„Овие типови на големи спортски настани обезбедуваат вклучување на социјалните и културните особености на градот – домаќин во целокупното туристичко искуство на добрите практики од светот. Така обезбедуваме одлична можност да го прикажеме културното наследство на градот, неговата историја и уметност, локалната храна и музика, како и сето она останато што го прави нашиот град уникатен и интересен за посета“, рече градоначаникот Шилегов.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

ВИДЕО: ЕХФ денес се потсети на мајсторијата на Гоце и Кире против Германија

По пауза од 10 месеци најсилните европски репрезентации ќе го започнат циклусот за Европск…