Дома Фудбал Готово: Ансу Фати може да игра за Шпанија!

Готово: Ансу Фати може да игра за Шпанија!

Младиот талент на Барселона, Ансу Фати од денес може да настапува за шпанската репрезентација, соопштија тамошните медиуми.

Имено, денес во Шпанската фудбалска федерација пристигнала официјална потврда од ФИФА дека играчот може да настапува за „црвената фурија“.

Како што е познато 16-годишниот уграч на Барса доби шпанско државјанство на 20-ти септември, но до сега не можеше да биде повикан во репрезентацијата поради административни пречки.

Поради тоа, родениот во Гвинеа Бисау фудбалер не беше во списокот на Шпанија за Светското првенство за играчи до 17 години.

Денес ФИФА даде конечна дозвола Фати да игра за Шпанија, па се претпоставува дека ќе добие повик за Шпанија У21 за натпреварите во ноември.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Ван Перси го советува Јунајтед: Купете го Кавани, тој е гол машина

Поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед, Робин Ван Перси кој беше најдобар стрелец на кл…