Дома Останати Тенис Големо интервју на Ѓоковиќ: Го имав скоро целиот свет против себе, некогаш се срама од она што го правам на теренот

Големо интервју на Ѓоковиќ: Го имав скоро целиот свет против себе, некогаш се срама од она што го правам на теренот

Новак Ѓоковиќ даде големо интервју за американскиот „CBS“ во кое зборуваше на повеќе теми.

Ѓоковиќ зборуваше како за спортот, така и за теми надвор од него. Иако е значително постар од своите ривали, Новак и понатаму е владетел на светскиот тенис.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


„Мислам дека некако го будат ѕверот во мене“, изјави Ѓоковиќ на почетокот на интервјуто.

Србинот важи за спортист со најсилна ментална сила, но тоа не го смета за талент.

„Тоа не е подарок, тоа е нешто што доаѓа со работата“, кратко прокоментира, а потоа продолжи.

„Разликата, претпоставувам, помеѓу момците кои можат да бидат најголеми шампиони и момците кои се борат да стигнат до највисокото ниво е способноста да не се задржуваат премногу долго во тие емоции. За мене, тоа е навистина релативно кратко. Така што веднаш како што го доживувам, признавам… Можеби, знаете, пукнам. Врескам на теренот, што и да се случи. Но, тогаш можам да се вратам и да се ресетирам“, објасни тој.

Новак често ги покажува емоциите на теренот, понекогаш дури и го крши рекетот.

„Не сум горд на тоа. И се срамам од себе кога го правам тоа, без сомнение. Но, во исто време, знаете, се прифаќам себеси како човечко суштество со недостатоци. Количината на притисок и стрес е многу повеќе кога имаш толпа против тебе. Во исто време, всушност повеќе уживам во средина каде, знаеш, имам добра поддршка“, искрен е Ѓоковиќ.

Покрај сите негови спортски успеси, тој ќе остане запаметен и како спортист кому му беше забрането учество на Австралија опен во 2022 година, бидејќи не сакаше да се вакцинира против коронавирусот, што предизвика огромни контроверзии ширум светот.

„Го имав најголемиот дел од светот против мене. Имав такво искуство на тенискиот терен со публика која можеби немаше да ме бодреше, но никогаш порано во животот не сум го имала ова посебно искуство“, се присети најдоброто досега.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Oфицијално: Премиер лигата му врати бодови на Евертон!

Дисциплинската комсија на Премиер лигата донесе одлука за намалување на казната на Еверон.…