Дома Фудбал Англија Гвардиола „удри“ по Премиер лигата: Не е толку добра колку што изгледа!

Гвардиола „удри“ по Премиер лигата: Не е толку добра колку што изгледа!

0

Веднаш после завршувањето на фудбалската кариера Пеп Гвардиола заплива во тренерските води и најпрво го водеше Б тимот на Барселона.

Набрзо потоа седна на клупата на првиот тим на Барселона каде постигна историски успеси, а во периодот од 2013 до 2016 година го предводеше Баерн Минхен.

Пред две години седна на кормилото на Манчестер Сити каде минатата сезона супериорно ја освои титулата во Премиер лигата.

Поради тоа слободно може да се каже дека Гвардиола има големо искуство во европскиот фудбал, па откри дали според него Премиер лигата е најквалитетна во светот.


Следете го Sportski.mk и на


„Премиер лигата изгледа подобра отколку што навистина е поради начинот на кој што се „продава“ и начинот на кој што се пренесува како продукт“, тврди каталонскиот стратег.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Емери го „закова“ на клупата, а тој си замина со 10 милиони евра – сега ќе има прилика за одмазда!

Aрсенал во Лигата на Европа ќе игра против Рен, а во центарот на вниманието ќе бидат две л…