Дома Фудбал Лига на шампиони Гвардиола: Почнав како дете кое собира топки, видете каде сум денес…

Гвардиола: Почнав како дете кое собира топки, видете каде сум денес…

Пеп Гвардила не криеше дека Барселона е клубот кој имал големо влијание во неговото оформување како тренер, меѓутоа и додаде дека со искоствово во текот на времето и многу се променил.

Во Лигата на шампионите вечерва се играат натпревари од четвртфиналето, а дефинитивно дербито помеѓу Реал и Сити привлекува најголемо внимание.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Пред овој натпревар Пеп беше запрашан и за неговата поврзаност со Барселона. Интересно е што во четвртфиналето се дури четворица тренери кои во минатото на некој начин биле поврзани со Бареона (Гвардиола, Чави, Артета и Луис Енрике).

„Барселона е клуб кој врз мене имаше големо влијание. Започнав како дете кое собира топки на 13 години, а видете каде сум сега. Сепак, со текот на времето и искуството се променив низ годините“, изјави Гвардиола.
Зборуваше Пеп и за натпреварот со Реал.

„Натпреварите помеѓу нас и Реал Мадрид стануваат класици, пред две години не елиминираа минатата година ние ги елиминиравме“, додаде шпанскиот стратег.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Астон Вила го награди Емери со нов договор

Унаи Емери, потпиша нов петгодишен договор со Астон Вила како награда за  добрите резултат…